Assume the mostly infrared radiation from a heat lamp acts like a continuous wav
ID: 1368515 • Letter: A
Question
Assume the mostly infrared radiation from a heat lamp acts like a continuous wave with wavelength 1.50 µm.
(a) If the lamp's 200 W output is focused on a person's shoulder, over a circular area 22.5 cm in diameter, what is the intensity?
(b) What is the peak electric field strength? kV/m
(c) Find the peak magnetic field strength. µT
(d) How long will it take to increase the temperature of the 4.00 kg shoulder by 2.00°C, assuming no other heat transfer and given its specific heat is 0.830 kcal/kg·°C?
Explanation / Answer
part A : apply formula for Intensity I = power/area = Emax^2/2uoC
where Emax = B*c
C is speed of light
B is magnetic field
uo is 4pi e-7
Area A = 4pi r^2
so
I = 200/(4*3.14 * 0.1125 * 0.1125)
I = 1.258 KW/m^2
---------------------------
Emax^2 = 2uoC* I
Emax^2 = 2* 4*3.14 e -7 * 3e8 * 1258.158
Emax = 0.973 KV/m
--------------------------------------
as B = E/c
peak magnetic B = 973.72 /(3e8)
B = 3.24 uT
-----------------------------------------------------
Power P = Q/t
time t = Q/P
t = McDT/P
t = 4 * 0.830*1000 * 2/(200)
t = 33.2 secs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.