Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electric field of 500V/m in included inside a two plate capacitor with plate

ID: 1371514 • Letter: A

Question

An electric field of 500V/m in included inside a two plate capacitor with plate are of 0.5m2 by a 200 V voltage. Find capacitance of the capacitor and the charge of its plates? An electric field of 500V/m in included inside a two plate capacitor with plate are of 0.5m2 by a 200 V voltage. Find capacitance of the capacitor and the charge of its plates? An electric field of 500V/m in included inside a two plate capacitor with plate are of 0.5m2 by a 200 V voltage. Find capacitance of the capacitor and the charge of its plates?

Explanation / Answer

E=V/d

d=V/E=200/500=0.4 m

C=1.106*10^(-11) F

Q=V*C=2.2135*10^(-9) C

Capacitance = k x 0 x area / separation
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote