A 2400 kg airplane is pulling two gliders, the first of mass 330 kg and the seco
ID: 1373211 • Letter: A
Question
A 2400kg airplane is pulling two gliders, the first of mass 330kg and the second of mass 280kg, down the runway with an acceleration of 1.9m/s2 (Figure below). Neglecting the mass of the two ropes and any frictional forces.
(a). Determine the horizontal thrust F of the plane's propeller.
(b). Determine the tension force T1in the first rope.
(c). Determine the tension force T2in the second rope.
(d). Determine the net force Fneton the first glider.
A 2400kg airplane is pulling two gliders, the first of mass 330kg and the second of mass 280kg, down the runway with an acceleration of 1.9m/s2 (Figure below). Neglecting the mass of the two ropes and any frictional forces. (a). Determine the horizontal thrust F of the plane's propeller. (b). Determine the tension force T1in the first rope. (c). Determine the tension force T2in the second rope. (d). Determine the net force Fneton the first glider.Explanation / Answer
a)
F = ma = (2400 +330+280) *1.9 = 5719 N.
b)
T1 = (330+280) *1.9 = 1159
c)
T2 = 280 *1.9 = 532
d}
330 *1.9 =627 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.