A 24 ohm resistor connected across a 6.0 V battery of negligible internal resist
ID: 1624352 • Letter: A
Question
A 24 ohm resistor connected across a 6.0 V battery of negligible internal resistance. Calculate the following: Show calculation: The total current flowing in the circuit: ______ The total power consumed by the two resistors: _______ Two resistors R_1 (12 ohm) and R_1 (24 ohm) are connected in series across a 6.0 V battery of negligible internal resistance. Draw a circuit diagram (to the right) and calculate: The total resistance of the two resistors: ______ The total current flowing in the circuit: _____ The current flowing in R_1 ______ The current flowing in R_2 ______ The total power consumed by R_1 and R_2 ______ Two resistors R_1 (12 ohm) and R_1 (24 ohm) are connected in parallel across a 6.0 V battery of negligible internal resistance. Draw a circuit diagram (to the right) and calculate: The total resistance of the two resistors _____ The total current flowing in the circuit _____ The current flowing in R_1 ______ The current flowing in R_2 _______ TheExplanation / Answer
1 )
using Ohm's Law V = i R
i = V / R
i = 6 / 24 = 0.25 A
to calculate the power
P = V X i
P = 6 X 0.25
P = 1.5 W
2 )
here the resistors are connected in series
R = R1 + R2
R = 12 + 24
R = 36 ohm
the current is V = i R
i = V / R
i = 6 / 36
i = 0.167 A
current acorss the 12 ohms
is same as the current cross the 24 ohms
that is i = 0.167 A
the Power is P = i2 R
P = 0.1672 X 36
P = 1.0040 W
3 )
when the resistors are connected in parallel
1 / R = 1 / R1 + 1 / R2
R = 24 / 3
R = 8 ohm
using ohm's law
V = i R
i = V / R
i = 6 / 8
i = 0.75 A
current through 12 ohm is
i1 = V / R1
i1 = 6 / 12
i1 = 0.5 A
and
i2 = V / R2
i2 = 6 / 24
i2 = 0.25 A
4 )
i = 1.5 A , V = 120 V
P = V X i
P = 1.5 X 120
P = 180 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.