A 2400 kg car moving at an initial speedof 20 m/s along a horizontal road skids
ID: 1674230 • Letter: A
Question
A 2400 kg car moving at an initial speedof 20 m/s along a horizontal road skids toa stop in 66 m. (Note: Whenstopping without skidding and using conventional brakes, 100percent of the kinetic energy is dissipated by friction within thebrakes. With regenerative braking, such as that used in hybridvehicles, only 70 percent of the kinetic energy is dissipated.) (a) Find the energy dissipated by friction.kJ
(b) Find the coefficient of kinetic friction between the tires andthe road.
(a) Find the energy dissipated by friction.
kJ
(b) Find the coefficient of kinetic friction between the tires andthe road.
Explanation / Answer
mass m = 2400 kg
Initial speed u = 20 m / s
Distance travel before stop S= 66 m
Energy dissipated by friction E = net work done
= change in kinetic energy Since from work energytheorem
So, E = ( 1/ 2) m[ u ^ 2- v ^ 2]
Where v = final speed = 0
Plug the values we ge E =480000 J
= 480 kJ
(b). frictional force F = E / S
= 7272.72 N
We know F = mg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.