Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

To practice Problem-Solving Strategy 28.2 Ampere\'s Law. A solid cylindrical con

ID: 1373656 • Letter: T

Question

To practice Problem-Solving Strategy 28.2 Ampere's Law. A solid cylindrical conductor is supported by insulating disks on the axis of a conducting tube with outer radius Ra = 7.05cm and inner radius Rb = 4.65cm. (Figure 1) The central conductor and the conducting tube carry equal currents of I = 3.95A in opposite directions. The currents are distributed uniformly over the cross sections of each conductor. What is the value of the magnetic field at a distance r = 6.05cm from the axis of the conducting tube? integration path dl that is coaxial with the conductors will greatly simply your calculations. EXECUTE the solution as follows Part C What is the value of the magnetic field at a distance r = 6.05cm from the axis of the conducting tube? Recall that Mu0 = 4 pi x 10^-7 T . m/A Express your answer numerically in teslas. B = T

Explanation / Answer

The magnitude of magnetic field at a point outside the central insulated disk but inside the conductind solid cylinder.

ie Rb < r < Ra

from Ampere's circuital law

    Here theta = 0 because B and dl are in same direction

B = 4*pie*10-7 * 3.95 / 2 *pie* 6.05*10-2

B = 1.305*10-5 T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote