To practice Problem-Solving Strategy 28.2 Ampere\'s Law. A solid cylindrical con
ID: 1506761 • Letter: T
Question
To practice Problem-Solving Strategy 28.2 Ampere's Law. A solid cylindrical conductor is supported by insulating disks on the axis of a conducting tube with outer radius R_a = 5.75 cm and inner radius R_b = 5.05 cm. The central conductor and the conducting tube carry equal currents of I = 1.35 A in opposite directions. The currents are distributed uniformly over the cross sections of each conductor. What is the value of the magnetic field at a distance T = 5.44 cm from the axis of the conducting tube? What is the value of the magnetic field at a distance r = 5.44 cm from the axis of the conducting tube? Recall that mu_0 = 47t Times 10^-7 T m/A Express your answer numerically in teslas. Evalute your answerExplanation / Answer
According to Ampere's law
B=mu0*I/2**r*h
h=Ra-Rb=5.75-5.05=0.7cm
B=4**10^-7*1.35/2**5.44*10^-2*0.7*10^-2=0.709*10^-3 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.