Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two small-sized objects are placed on a uniform 9.00kg plastic beam 3.00m long,

ID: 1374161 • Letter: T

Question

Two small-sized objects are placed on a uniform 9.00kg plastic beam 3.00m long, as shown in the figure below (Figure 1) . Assume that m1 = 7.95kg and m2 = 7.45kg

Find the location of the center of mass of this system by setting x=0 at the left end of the beam.

Find the location of the center of mass of this system by setting x=0 at the right end of the beam.

Two small-sized objects are placed on a uniform 9.00kg plastic beam 3.00m long, as shown in the figure below (Figure 1) . Assume that m1 = 7.95kg and m2 = 7.45kg Find the location of the center of mass of this system by setting x=0 at the left end of the beam. Find the location of the center of mass of this system by setting x=0 at the right end of the beam.

Explanation / Answer

left end

Xcm = (m1x1+m2x2) /( m1+m2)

= (7.95(0.6) + 7.45(3) ) /( 7.95+7.45)

= 1.76m

Right end

Xcm= 7.95(0)+ 7.45(2.4) / 15.4

=1.16m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote