A spring with a spring constant of 38N/cm has a cage attached to one end. How mu
ID: 1375787 • Letter: A
Question
A spring with a spring constant of 38N/cm has a cage attached to one end. How much work does the spring force do on the cage if the spring is stretched from its relaxed length by 7.6 mm?
How much additional work is done by the spring force if it is stretched by an additional 7.6 mm?
A spring with a spring constant of 38N/cm has a cage attached to one end. How much work does the spring force do on the cage if the spring is stretched from its relaxed length by 7.6 mm? How much additional work is done by the spring force if it is stretched by an additional 7.6 mm?Explanation / Answer
potential energy of a spring = 1/2 kx^2
k = 3800 N/m
x = 0.0076 m
then by puting the values
PE = 0.5 * 3800 * 0.0076 * 0.0076
PE = 0.1097 J
for the additional 0.0076m
so the total allongation is 0.0076 + 0.0076 = 0.0152 m
for this allongation potential energy is
PE1 = 0.5 * 300 * 0.0152 * 0.0152
PE1 = 0.4389 J
so the additioanl work is
PE1 - PE = 0.4389 - 0.1097 = 0.3292 J
the addtional work is done by the spring is 0.329 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.