A spring of spring constant 128 N/m is compressed a distance of 2.0 m from its e
ID: 2256429 • Letter: A
Question
A spring of spring constant 128 N/m is compressed a distance of 2.0 m from its equilibrium
(unstretched, uncompressed) position, and used to project a ball of mass 4.0 kg directly upwards.
Neglect air resistance.
1. [5 pts] What is the potential energy of the spring in its compressed position?
2. [8 pts] To what maximum height above its initial (compressed) position does the ball
reach? (At this height, the ball is no longer in contact with the spring.)
3. [12 pts] Earlier, just when the spring returned to its equilibrium position, as the ball
was moving upwards, how fast was the ball moving?
The answers are (1):256J (2)6.5m(3)9.4m/s
please show the work
Explanation / Answer
we are given with
k = 128 N / m
x = 2.0 m
m = 4.0 kg
(a)
PE = (1 / 2) k x2 = 0.5*128*2*2 = 256 J
(b)
PE = KE
= (1 / 2) mv2
v = .11.313 m / s
v = ?(2 g h)
h = .6.53 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.