A spring of spring constant 128 N/m is compressed a distance of 2.0 m from its e
ID: 2254364 • Letter: A
Question
A spring of spring constant 128 N/m is compressed a distance of 2.0 m from its equilibrium
(unstretched, uncompressed) position, and used to project a ball of mass 4.0 kg directly upwards.
Neglect air resistance.
1. [5 pts] What is the potential energy of the spring in its compressed position?
2. [8 pts] To what maximum height above its initial (compressed) position does the ball
reach? (At this height, the ball is no longer in contact with the spring.)
3. [12 pts] Earlier, just when the spring returned to its equilibrium position, as the ball
was moving upwards, how fast was the ball moving?
explaining please !!!
Explanation / Answer
Potential energy of the spring in its compressed position is 0.5* k* x^2 =256 J
When the ball reaches its maximum height initial energy of the system = final energy of the system. Final PE= m* g* h
therefore height = 6.53 m
when the spring reached its equilibrium position Energy of the system = Initial PE of the system.
The whole energy is stored as KE of the ball 0.5 * m* v^2 = 256
V=11.31 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.