c) What is the ratio of the power dissipated in the resistor to the power that w
ID: 1376261 • Letter: C
Question
c) What is the ratio of the power dissipated in the resistor to the power that would be dissipated if the inductor were not in the circuit? (Assume that Erms stays the same.)
Consider a series RL circuit with R = 73.0 ? and an unknown inductor L, driven by an AC emf with E = 32.0 V (rms) at frequency f = 7.70 kHz. If we measure the current in the circuit, we find I rms = 0.137 A. c) What is the ratio of the power dissipated in the resistor to the power that would be dissipated if the inductor were not in the circuit? (Assume that Erms stays the same.)Explanation / Answer
impedence Z= Vrms/irms = 32/0.137 = 233.57 ohms
but Z^2 = R^2+ XL^2
so XL = [233.57^2 -73^2]1/2 = 221.869 ohms
power across resistor = i^2R = 0.137*0.137 * 73 = 1.37 Watts
power across inductor = i^2XL = 0.137*0.137 * 221.869 = 4.164 Watts
ratio is, 1.37/4.164 = 0.329 or 32.9 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.