Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

c) What is the total work done on the particle as it moves from A to B? Need Hel

ID: 1772795 • Letter: C

Question

c) What is the total work done on the particle as it moves from A to B? Need Help? Lalk to a Tutor! 0/3 points I SerCP9 5.P017. 3/6 Submissions Used s An A large cruise ship of mass 6.90 x 107 kg has a speed of 12.6 m/s at some instant (a) What is the ship's kinetic energy at this time? (b) How much work is required to stop it? (Include the sign of this value.) (c) What is the magnitude of the constant force required to stop it as it undergoes a displacement of 2.30 km? Need Help? Talk to e Tutor 1/1 points | Previous SerCP9 5 P.033.WI.soln. 1/6 Submissions Used A child and eed with a combined mass of 59.0 kg slide down a frictionless slope. If the sled starts from rest and has a speed of 2 .2 Need Help? WatchTalk toa

Explanation / Answer

here,

mass , m = 6.9 * 10^7 kg

speed , v = 12.6 m/s

a)

the ship's kinetic energy , KE = 0.5 * m * v^2

KE = 0.5 * 6.9 * 10^7 * 12.6^2 J

KE = 5.48 * 10^9 J

b)

the work done , W = change in kinetic energy

W = 0 - KE = - 5.48 * 10^9 J

c)

s = 2300 m

the magnitude of constant force required , F = |W/s|

F = 5.48 * 10^9 / 2300 N

F = 2.38 * 10^6 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote