When an unknown weight W was suspended from a spring with an unknown force const
ID: 1376576 • Letter: W
Question
When an unknown weight W was suspended
from a spring with an unknown force constant
k it reached its equilibrium position and the
spring was stretched by 9.67 cm because of
the weight W .
Then the weight W was pulled further down
to a position 13 cm (3.33 cm below its equilibrium
position) and released, which caused
an oscillation in the spring.
Calculate the cyclic frequency of the resulting
motion. The acceleration due to gravity
is 9.8 m/s
2
.
Answer in units of Hz.
Explanation / Answer
k = w / 0.0967 N/m
k = mg / 0.0967
where m = mass
m/k = 0.0967 / 9.8 = 0.00986
period of SHM
= 2 pi sq root [ m/k]
= 2 * pi * sq rt (0.00986)
= 0.624 s
Frequency = 1/ 0.624 = 1.6 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.