A coil of 35 turns is in the shape of an ellipse having a major axis of 25.0 cm
ID: 1386755 • Letter: A
Question
A coil of 35 turns is in the shape of an ellipse having a major axis of 25.0 cm and a minor axis of 15.00 cm. The coil rotates at 106rpm in a region in which the Earth's magnetic field is 62.0 microT. What is the maximum voltage induced in the coil if the axis of rotation of the coil is along its major axis and this axis of rotation is aligned perpendicular to the Earth's magnetic field?
What is the maximum voltage induced in the coil if the axis of rotation of the coil is along its major axis and this axis of rotation is aligned parallel to the Earth's magnetic field?
Explanation / Answer
for perpendicular
E_max = NBA ?
A = ? a b = 3.1416*(15e-2/2)*(25.0e-2/2) = 0.02945
? = 2?f = 2*3.1416*(106/60) = 11.1 rad/s
E_max = NBA ? = 35*62.0e-6*0.02945*11.1 = 7.09*10^-4 V
for parellel
E = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.