A coil of 24 turns is in the shape of an ellipse having a major axis of 29.0 cm
ID: 2211459 • Letter: A
Question
A coil of 24 turns is in the shape of an ellipse having a major axis of 29.0 cm and a minor axis of 11.00 cm. The coil rotates at 124rpm in a region in which the Earth's magnetic field is 77.0 microT. What is the maximum voltage induced in the coil if the axis of rotation of the coil is along its major axis and this axis of rotation is aligned perpendicular to the Earth's magnetic field?
What is the maximum voltage induced in the coil if the axis of rotation of the coil is along its major axis and this axis of rotation is alignedparallelto the Earth's magnetic field?
Explanation / Answer
emf(max)=N*A*B*w w=124 rpm=12.97 rad/s A=pi*0.29*0.11 a)emf(max)=24*pi*0.29*0.11*77*10^-6*12.97=2.4*10^-3 v b)emf(max)=0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.