A car traveling 100km/h strikes a tree. The front end of the car compresses and
ID: 1393808 • Letter: A
Question
A car traveling 100km/h strikes a tree. The front end of the car compresses and the driver comes to rest after traveling 1.0m.A) what was the magnitude of the average acceleration of the driver during the collision? Express the answer to 2 significant figures.
B) Express the answer in g's where 1.00 g=9.80m/s^2 again expressing to 2 significant figures. A car traveling 100km/h strikes a tree. The front end of the car compresses and the driver comes to rest after traveling 1.0m.
A) what was the magnitude of the average acceleration of the driver during the collision? Express the answer to 2 significant figures.
B) Express the answer in g's where 1.00 g=9.80m/s^2 again expressing to 2 significant figures.
A) what was the magnitude of the average acceleration of the driver during the collision? Express the answer to 2 significant figures.
B) Express the answer in g's where 1.00 g=9.80m/s^2 again expressing to 2 significant figures.
Explanation / Answer
initial velocity = vi = 100 km/h = 100 x 1000/3600 m/s = 27.778 m/s
final velocity = vf = 0
acceleration = a = ?
distance = s = 1 m
vf2 - vi2 = 2as
=> 2a (1) = 0 - (27.78)2
=> 2a = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.