An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10^-31 kg) that is subject to el
ID: 1402305 • Letter: A
Question
An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10^-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +4.96 x 10^5 m/s to a final velocity of +2.19 x 10^6 m/s while traveling a distance of 0.042 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: F1 vector= +7.17 x 10^-17 N, and F2 vector, which points in the -x direction. Find the magnitudes of the net force acting on the electron and the electric force F2 vector. F_net = N F_2= NExplanation / Answer
Given that u = 4.96*10^5 m/s
v = 2.19*10^6 m/s
s = 0.042 m
accelaration a = (v^2-u^2)/(2*S) = (21.9^2-4.96^2)*10^10/(2*0.042) = 5.42*10^13 m/s^2
according to newton's second law
Fnet = m*a
Fnet = 9.11*10^-31*5.42*10^13 = 4.94*10^-17 N
Since F1 and F2 are acting in opposite directions
then Fnet = F1-F2
F2 = F1-Fnet = 7.17*10^-17-4.94*10^-17 = 2.23*10^-17 N
therefore
Fnet = 4.94*10^-17 N
F2 = 2.23*10^-17 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.