Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10-31 kg) that is subject to ele

ID: 2163248 • Letter: A

Question

An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +5.86 x 105 m/s to a final velocity of 2.15 x 106 m/s while traveling a distance of 0.0737 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: F1 = 9.95 x 10-17 N, and F2, which points in the -x direction. Find the magnitudes of (a) the net force acting on the electron and (b) the electric force F2 .

Explanation / Answer

Vf^2=Vo^2+2a(xf-xo) a= (2.23*10^6)^2-(5.11*10^5)^2/2*(0.37) =4.62*10^12 m/s^2 Fnet=ma = (9.11 10-31)*(4.62*10^12) Fnet = 4.21*10-18 N F2 = Fnet - F1 F2 = (9.11 10-31)*(4.62*10^12) - (6.75*10^-17) F2= -6.33*10^-17 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote