An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10-31 kg) that is subject to ele
ID: 2160965 • Letter: A
Question
An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +5.21 x 105 m/s to a final velocity of 1.80 x 106 m/s while traveling a distance of 0.0775 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: F1 = 8.80 x 10-17 N, and vector F2, which points in the -x direction. Find the magnitudes of (a) the net force acting on the electron and (b) the electric force vector F2.Explanation / Answer
The acceleration of the electron is a = (F1 - F2)/m; solve for F2 = F1 - ma = ? the force you are looking for. F1 - F2 = f = ma = ?, the net force you are looking for. We need to find a = (v^2 - u^2)/2d = [(1.8E6)^2 - (5.21)^2)/(2*.0775) = (18^2 - 5.21^2)E10/.155 = 1915E10 m/sec^2. Then f = 9.11E-31*1915E10 = 17447E-21 = 1.744E-17 Newtons for the net force. F2 = F1 - f = 8.8E-17 -1.744E-17 = 7.056E-17 N for the opposing force.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.