Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10-31 kg) that is subject to ele

ID: 2160929 • Letter: A

Question

An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +7.05 x 105 m/s to a final velocity of 1.87 x 106 m/s while traveling a distance of 0.0848 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: vector F1 = 8.57 x 10-17 N, and vector F2, which points in the -x direction. Find the magnitudes of (a) the net force acting on the electron and (b) the electric force F2.

Explanation / Answer

The acceleration of the electron is a = (F1 - F2)/m; solve for F2 = F1 - ma = ? the force you are looking for. F1 - F2 = f = ma = ?, the net force you are looking for. We need to find a = (v^2 - u^2)/2d = [(1.87E6)^2 - (7.05E5)^2)/(2*.0848) = (18.7^2 - 7.05^2)E10/.1696 = 1768.79E10 m/sec^2. Then f = 9.11E-31*1768.79E10 = 16113E-21 = 1.611E-17 Newtons for the net force. F2 = F1 - f = 8.57E-17 -1.611E-17 = 6.889E-17 N for the opposing force.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote