A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 250 m as s
ID: 1405848 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 250 m as shown. It takes the car t = 64 s to go around the track once. The angle ?A = 31° above the x axis, and the angle ?B = 63° below the x axis.
2)What is the x component of the car’s velocity when it is at point A
3What is the y component of the car’s velocity when it is at point A
4)What is the x component of the car’s acceleration when it is at point B
5)What is the y component of the car’s acceleration when it is at point B
Explanation / Answer
2) VAx = -r*w*sin(31)
= -250*0.098125*sin(31)
= -12.63 m/s
3) VAy = r*w*cos(31)
= 250*0.098125*cos(31)
= 21.03 m/s
4) VBx = r*w*sin(63)
= 250*0.098125*sin(63)
= -21.86 m/s
5) VBy = r*w*cos(63)
= 250*0.098125*cos(63)
= 11.14 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.