At a distance of 0.200 cm from the canter of a charged conducting sphere with ra
ID: 1411166 • Letter: A
Question
At a distance of 0.200 cm from the canter of a charged conducting sphere with radius 0.100 cm, the electric field is 460 N/C. What is the electric field 0.620 cm from the canter of the sphere? At a distance of 0.200 cm from the axis of a very long charged conducting cylinder with radius 0.100 cm, the electric field is 460 N/C. What is the electric field 0.588 cm from the axis of the cylinder? At a distance of 0.206 cm from a large uniform sheet of charge, the electric field is 460 N/C. What is the electric field 1.38 cm from the sheet?Explanation / Answer
electric field due to sphere=Kq/r^2
for sphere elecric field is inversely proportional to square of distance
E1/E2=(r2/r1)^2
for r1=0.2 cm ,E1=460N/C
r2=0.620 cm
E2=(E1*(r1/r2)^2)=47.86 N/C
Part B
For electirc field due to large cylinder
E is inversely proportional to r
so E1/E2=r2/r1
E1=460 N/C
r1=0.2 cm
r2=0.588 cm
we have to find E2
we get E2=E1*r1/r2=156.46 N/C
part C
for sheet eletric field is independent of distance so E=460 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.