At a concert two large speaker towers are right on the edge of a stage one at ea
ID: 2103728 • Letter: A
Question
At a concert two large speaker towers are right on the edge of a stage one at each end 5.0 m apart. During a sound test, a pure tone of single frequency is played in phase from the speakers.
a)Person A is directly between the speakers 2.5 m from the edge of the stage. Person B is 2.5 m from the stage directly in front of the stage. If they both hear a maximally loud sound, what is the lowest possible frequency of the tone played?
b)A 243 Hz pure tone is now played. A worker stands on the edge of the stage directly between the speaker towers. She hears a maximally loud sound. How far must she walk towards a speaker to hear a minimally loud sound?
Explanation / Answer
Using interference of waves theory,
d=lambda/sin(theta); d is the distance between two maximum points or two minima...
Now, lambda = c/f; c= 343m/s....
For part A)
Given d = 2.5 m, with theta = 45
Lambda = c/f, f = 97 highters
For part B)
Given f = 243 hz... With theta 90 degrees
d = c/(fsin9)
d = 343/243
Now, diastance f is the gap between maxima and minima of the interference
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.