A stone thrown horizontally from a height of 5.72m hits the ground at a distance
ID: 1413942 • Letter: A
Question
A stone thrown horizontally from a height of 5.72m hits the ground at a distance of 14.50m. Calculate the initial speed of the stone. Neglect air resistance. A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on the ocean below. The rock leaves the catapult from a height H of 34.0m above sea level, directed at an angle above the horizontal with an unknown speed v_0. The projectile remains in flight for 6.00 seconds and travels a horizontal distance D of 158m. Assuming that air friction can be neglected, calculate the value of the angle (in degrees).Explanation / Answer
1)
Drop time from 5.72m. = sqrt(2h/g) = sqrt(2*5.72/9.8) = 1.0804 secs.
Vo = 14.50 m / 1.0804 sec = 13.42 m/s
2)
Lets assume the angle is (X), and initial velocity is v0. Resolve the velocity into vertical and horizontal velocity.
Vertical = v0 sin X
Horizontal = v0 cos X
Total time = 6 s
The horizontal velocity is always constant. So,
(v0 cos X)(t) = 158 --------------(1)
It says that the rock hits a ship on the ocean BELOW. That means the displacement would be 34 m below.
Use the formula,
s = ut + 1/2at^2
34 = (vosin X)(t) + 1/2(-9.8)(6^2)
(v0 sin X)(t) = 210.4 ----------(2)
Take (2)/(1),
tan X = 1.3316
X = 53.1 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.