A highway curve has a radius of 0 58 km and is unbanked A car weighing 36 kN goe
ID: 1418573 • Letter: A
Question
A highway curve has a radius of 0 58 km and is unbanked A car weighing 36 kN goes around the curve at a speed of 36 m/s without slipping What is the magnitude of the horizontal force of the road on the car? 40 kN 44 kN 28 kN 8.2 kN 36 kN An object attached to the end of a string swings in a vertical circle (R = 4.2 m), as shown. At an instant when theta = 26 degree, the speed of the object is 9.6 m/s and the tension in the string has a magnitude of 72 N. What is the mass of the object? 5.5 N 2.7 N 5.9 N 4.1 N 7.3 NExplanation / Answer
F = mv^2/r
m = F/g = 36000/9.8 = 3673kg
v = 36 m/s
r = 0.58km*1000m/km =580m
F = 3673*36^2/580 =8204.25N = 8.204KN
F(road) = R = (36^2 +8.204^2) = 36 KN
Tension - mgcosx = mV²/R
72 - m(9.8)cos26 = m(9.6)²/4.2
72 = m((9.6)²/4.2) + 9.8cos26))
m = 2.7 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.