A baseball bat strikes a ball when both are moving at 31.3 m/s (relative to the
ID: 1419665 • Letter: A
Question
A baseball bat strikes a ball when both are moving at 31.3 m/s (relative to the ground) toward each other. The bat and ball are in contact for 1.20 ms, after which the ball is traveling at a speed of 41.5 m/s. The mass of the bat and the ball are 850 g and 145 g, respectively.
1. Calculate the magnitude and direction of the impulse given to the ball by the bat. Assume that the positive impulse is directed as the velocity of the bat. (Express your answer to three significant figures.)
2. Calculate the magnitude and direction of the impulse given to the bat by the ball. Assume that the positive impulse is directed as the velocity of the bat. (Express your answer to three significant figures.)
3. What average force does the bat exert on the ball? (Express your answer to three significant figures.)
Explanation / Answer
1)
impulse = p = mv
p = 0.145kg * (41.5 - (-31.3)m/s = 10.556 kg·m/s
in the original direction of the bat (opposite the original of the ball)
2)
Equal and opposite; p = -10.556 kg·m/s
in the original direction of the ball (against the original of the bat)
3)
avg F = p / t = 10.556kg·m/s / 0.0012s = 8796.67 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.