An 800- N billiboard worker stands on a 4.0-m scaffold supported by vertical rop
ID: 1419712 • Letter: A
Question
An 800- N billiboard worker stands on a 4.0-m scaffold supported by vertical ropes at each end. If the scaffold weighs 500-n and the worker stands 1.0 m from one end, what is the tension in the rope farther from the worker ? A. 1300 N B. 1800 N C. 450 N D. None of these.
A. 1300 N
B. 1800 N
C. 450 N
D. None of these
sloution:
work weight F1=800 N
distance d1=4m
scaffold weight F2=500 N
distance d2=1 m
this concept belongs to the rotational dynamices
so the total upward force =total downward force
F1d1+F2d2=T*D
800*4+500*1=T*2.05
3700/2.05=T
Tension in the rope T=1800 N
so the correct option is B
note: i want to know why we put 2.05 for D ???? from where we got this number i didnt undwerstand this part !! and also i dont know if this slution right ! plz need help
Explanation / Answer
let,
length of the scaffold, l=4m
weight of the scaffoild, w1=500N
weight of the worker, w2=800N at x=1m (from one end)
tension in the rope at farthest point is T
by using equilibrium condition,
clock wise torques = counter clock wise torques
T*(l)=w2*x+w1*(l/2)
T*(4)=800*1+500*(4/2)
===> T=450 N
tension T=450 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.