An 800-kHz radio signal is detected at a point 9.5 km distant from a transmitter
ID: 1624015 • Letter: A
Question
An 800-kHz radio signal is detected at a point 9.5 km distant from a transmitter tower. The electric field amplitude of the signal at that point is 0.23V/m. Assume that the signal power is radiated uniformly in all directions and that radio waves incident upon the ground are completely absorbed. What is the average electromagnetic energy density at that point? (c = 3.0 times 10^8 m/s, mu_0 = 4 pi times 10^-7 T.middot m/A, elementof_0 = 885 times 10^-12 C^2/N middot m^2) A) 6.6 times 10^-13 J/m^3 B) 9.4 times 10^-13 J/m^3 C) 2.3 times 10^-13 J/m^3 D) 47 times 10^-13 J/m^3 E) 3.3 times 10^-13 J/m^3 16)_____Explanation / Answer
As average energy density is given by
u = 0.5*0*E02
u = (0.5)(8.85x10-12)(0.23)2
u = 2.3x10-13 J/m3
So the correct option is - C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.