The tension in a rope is used to accelerate a 48.9 kg crate from rest, horizonta
ID: 1422512 • Letter: T
Question
The tension in a rope is used to accelerate a 48.9 kg crate from rest, horizontally along a frictionless surface, at the rate of 0.375 m/s^2 for 12.0 s. Find the net work done on liberate. What is the average power delivered by the rope? How much work is required to reduce the speed of a 1850 kg car travelling horizontally in a straight line from 136.8 km/h (about 85 mi/h) to 113.4 km/h (about 70 mi/h) in 6.00 seconds? What is the average horse power delivered by the engine's braking system? A horizontal force of magnitude 127.5 N must be applied to the block in Fig. 7-9 of our textbook to hold the block at x= +2.950 cm. From this position, we move the block slowly at negligible speed so that the force does +6.025 J of work on the spring block system; the block is again stationary. Find the block's position. A basketball player makes a jump shot, releasing the 0.599-kg ball at a height of 2.29 m, above the floor, with a speed of 7.02 m/s. The ball goes through the net at 3.10 m above the floor at a speed of 4.00 m/s. Calculate the work done by air resistance on the ball.Explanation / Answer
solving question 1
tension=mass*acceleration=48.9*0.375=18.3375 N
distance travelled in 12 sec
S=0.5*0.375*12^2=27 m
work done=force*distance travelled=495.1125 J
power=work done/time=41.26 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.