The tension in a string from which a 7.3 kg object is suspended in an elevator i
ID: 2078065 • Letter: T
Question
The tension in a string from which a 7.3 kg object is suspended in an elevator is equal to 76 N. What is magnitude of the acceleration a of the elevator? The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2. Answer in units of m/s^2. What is its direction? 1. not moving 2. upward 3. Downward A dragster and driver together have mass 915.6 kg. The dragster, starting from rest, attains a speed of 26.7 m/s in 0.54 s. Find the average acceleration of the dragster during this time interval. Answer in units of m/s^2. What is the size of the average force on the dragster during this time interval? Answer in units of N. Assume the driver has a mass of 72 kg. What horizontal force does the seat exert on the driver?Explanation / Answer
46) since T> mg
the lift is moving upwards
T = mg + ma
a = (T - mg) / m
= (76 - 7.3*9.8 ) / 7.3
= 0.61 m/s2 ( moving upwards)
48 ) average acceleration = velocity / time = 26.7 / 0.54 = 49.44 m/s2
49) average force = ma = 915.6 * 49.44 = 45271.33 N
50 ) force exertes by seat = 72*0.61 = 43.92 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.