A 2-kg object accelerates as a net external force is applied to it. During the 5
ID: 1423028 • Letter: A
Question
A 2-kg object accelerates as a net external force is applied to it. During the 5-second interval that the force is applied, the object's velocity changes from 3 m/s east to 7 m/s west. A student states: "The change in momentum of this object during these 5 seconds was 8 kg-m/s so the impulse applied to this object during these 5 seconds was 8/5 kg.m/s." What, if anything, is wrong with this statement? If something is wrong, identify and explain how to correct all errors. If this statement is correct, explain why.Explanation / Answer
let the direction in which the ball was travelling in the beginning be +ve.
initial velocity=+3 m/s
final velocity=-7 m/s
then change in momentum=final momentum-initial momenum
=mass*(final velocity-initial velocity)
=2*(-7-3)=-20 kg.m/s
hence magnitude of change in momentum is 20 kg.m/s along west direction
part b:
as we know, change in momentum=impulse applied*time
==>impulse applied=change in momentum/time
=20/5=4 N
and as the net change in momentum is along west, net impulse is applied along west.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.