A 2-kg mass swings in a horizontal circular orbit at theend of a cord of negligi
ID: 1671537 • Letter: A
Question
A 2-kg mass swings in a horizontal circular orbit at theend of a cord of negligible mass that sweeps out an inverted coneof half angle =20o. The cord has a length if 1.8m,and the mass completes 42 rev/min. Draw a diagram. Determine thecause if the centripetal force, the magnitude of the centripetalforce, and the speed of the mass around the orbit. ANS: Fc= 7.134N ˜ 7N, v=1.482m/s˜1m/s A 2-kg mass swings in a horizontal circular orbit at theend of a cord of negligible mass that sweeps out an inverted coneof half angle =20o. The cord has a length if 1.8m,and the mass completes 42 rev/min. Draw a diagram. Determine thecause if the centripetal force, the magnitude of the centripetalforce, and the speed of the mass around the orbit. ANS: Fc= 7.134N ˜ 7N, v=1.482m/s˜1m/sExplanation / Answer
the mass angular speed is 42rev/min so it angular velocity of rad/sis 42*2/60=4,4(rad/s). --- speed of mass, v=*r where r=l*tan20 where l be the length of the string 1,8m. ------- cause of centripetal force is the tension of string. ------- magnitude. F=m^2*r where r=l*tasn20
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.