The circuit to the right consists of a battery (V0 = 37.0 V) and five resistors
ID: 1423331 • Letter: T
Question
The circuit to the right consists of a battery (V0 = 37.0 V) and five resistors (R1 = 211 ?, R2 = 582 ?, R3 = 263 ?, R4 = 434 ?, and R5 = 265 ?). Find the current passing through each of the specified points.
Please note: both answers are incorrect within the boxes
Question 14 of 19 sapling learning The circuit to the right consists of a battery (Vo = 37.0 V) and five resistors (R1-211 R2 = 582 ,Rs=263 , R4 = 434 , and Rs = 265 ). Find the current passing through each of the specified points. Number =114.05 |mA B C Number MA = | | 5.09 Number mA O Previous Give Up & View Solution e Check Answer 0 Next Exit HintExplanation / Answer
The equivalent Req of the circuit
Req = 86. 22+211= 297.22
the total current flow through the circuit
I = 37/297.22 = 0.1245
the voltage drop on R1 = 0.1245*211 = 26.27
The voltage drop on the parallel circuit is 37-26.27 = 10.73 V
IH = 10.73/R5 = 10.73/265 = 40.5 mA
IG = I4+IH = 10730/434 +40.5 =65.22 mA
IB = I2+I3 = 10730(1/582+1/263) = 59.23 mA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.