The circuit to the right consists of a battery (V0 = 15.0 V) and five resistors
ID: 1445762 • Letter: T
Question
The circuit to the right consists of a battery (V0 = 15.0 V) and five resistors (R1 = 611 ?, R2 = 282 ?, R3 = 163 ?, R4 = 234 ?, and R5 = 665 ?). Find the current passing through each of the specified points (Ia, Ib, If).
100 -Print Calculator Periodic Table Gradebook Question 4 of6 sapling leaming The circuit to the right consists of a battery (Vo 15.0 V) and five resistors (R1-6110, R2 = 282o,R3 = 163 , R4 = 234 , and R5-665 ). Find the current passing through each of the specified points. mA Number MA Number mA O Prevous @Givelup &Visa; Edidor @check AnswerNext-HE dl HintExplanation / Answer
E=42.5V, R1=611,R2=282,R3=163,R4=234,R5=665
R23= (282*163)/(282+163)= 103.29
R45= (234*665)/(234+665)= 173.09
R2345= (103.29*173.09)/(103.29+173.09)= 64.68
R12345= 611+64.68= 675.68 (Equivalent resistance)
I= 15/675.68= 0.0221 = 22.1mA
E2345= 15*64.68/675.68= 1.435V
Ia=E2345/R2 = 1.435/282= 0.00507= 5.07[mA]
Ic=E2345/R45= 1.435/173.09= 0.00829 = 8.290[mA]
If=I-Ia = 0.0221-0.00507= 0.0170= 17.0[mA]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.