A closed wire loop is in the shape of a right triangle, with sides 14 cm , 14 cm
ID: 1423961 • Letter: A
Question
A closed wire loop is in the shape of a right triangle, with sides 14 cm , 14 cm , and 14 2cm. The loop lies in the xy plane, with the one corner at the origin and the shorter sides along the x- and y-axes. The loop carries 290 mA in the clockwise direction. A uniform magnetic field of 0.65 T points in the +y-direction.
Part A
Find the force on the 14 cm side of the loop parallel to the x-axis. Assume the +z-direction as positive.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
Find the force on the 14 cm side of the loop parallel to the y-axis.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
Find the force on the 14 2 cm side of the loop.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part D
Add the forces to get the net force.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
For a wire exposed to a magnetic field,F=LlBsindescribes the relationship between magnetic force (F), current (I), length of wire (L), magnetic field (B), and angle between field and wire ().
Part A: F=LlBsin = 0.14*0.290*0.65*sin(90) = 0.026 N (-k) direction
Part B: F=LlBsin = 0.14*0.290*0.65*sin(0) = 0 N
Part C: F=LlBsin = 0.14*0.290*0.65*sin(45) = 0.019 N (k) direction
Part D: Net force = 0.026 N (-k) + 0.019 N (k) = 0.0070 N (-k)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.