A closed wire loop is in the shape of a right triangle, with sides 14 cm , 14 cm
ID: 1423992 • Letter: A
Question
A closed wire loop is in the shape of a right triangle, with sides 14 cm , 14 cm , and 14 2cm. The loop lies in the xy plane, with the one corner at the origin and the shorter sides along the x- and y-axes. The loop carries 290 mA in the clockwise direction. A uniform magnetic field of 0.65 T points in the +y-direction.
Part A
Find the force on the 14 cm side of the loop parallel to the x-axis. Assume the +z-direction as positive.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
Find the force on the 14 cm side of the loop parallel to the y-axis.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
Find the force on the 14 2 cm side of the loop.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part D
Add the forces to get the net force.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Part A) F=I(L×B)
F=0.29(14i × 0.65j)
F=0.29*14*0.65(i×j)=2.63k N
Part B) F=I(L×B)
F=0.29(14j × 0.65j)=0N
Part C)
F=I(L×B)
L=14i-14j
F=0.29([14i-14j] × 0.65j)=2.63k N
Part D) Net force =2.69k+0+2.63k=5.32k N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.