Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You are outside in a big, level field, in the midst of which stands a narrow wal

ID: 1430962 • Letter: Y

Question

You are outside in a big, level field, in the midst of which stands a narrow wall, 27.2 m high. You are given a device that can launch a projectile, always with the same speed of 62.0 m/s.

a) first, you launch a projectile from the top of the wall, at an angle of 43.4 degrees above the horizontal. How far from the base of the wall does the projectile land on the ground?(answer in m)

Next you launch another projectile form the top of the wall. After 4.9 seconds of flight, the projectile lands on the ground.

b) At what angle above the horizontal was the projectile launched this time? (answer in degrees)

c)How far from the base of the wall does the projectile land in this case? )answer in m)

Now you position the launcher on the ground, a distance of 58.2 m from the base of the wall, at an angle of 15.4 degrees above the horizontal.

d) how high above the ground does the projectile strike the wall?(answer in m)

e)Still positioned at the same distance 58.2 m from the base of the wall, what is the minimum launch angle with respect to the horizontal that will allow the projectile to just make it over the top of the wall? ( answer in degrees)

f) what is the maximum distance from the bottom of the wall that you can position your launcher on the ground, such that its possible to make it over the wall? (answer in m)

Explanation / Answer

Here,

initial speed , u = 62 m/s

height of wall , h = 27.2 m

theta 43.4 degree

a)

Range = u^2 * sin(2*theta)/(g)

Range = 62^2 * sin(2 * 43.4)/9.8

Range = 391.6 m

the landing distance from the base is 391.6 m

b)

time of flight , t = 4.9 s

let the angle is theta

Using second equation of motion

h = u * sin(theta) * t - 0.5 * g * t^2

-27.2 = 62 * sin(theta) * 4.9 - 0.5 * 9.8 * 4.9^2

solving

sin(theta) = 0.30

theta = 17.3 degree

the angle of projectile is 17.3 degree

c)

Distance from the base = u * cos(theta) * t

Distance from the base = 62 * cos(17.3) * 4.90

Distance from the base = 290 m

the Distance from the base is 290 m

d)

let the height is h

h = x * tan(theta) - g * x^2/(2 * (v * cos(theta))^2)

h = 58.2 * tan(15.4) - 9.8 * 58.2^2/(2 * (62 * cos(15.4))^2)

solving

h = 11.4 m

the height of ball striking the wall is 11,4 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote