Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You are outside in a big, level field, in the midst of which stands a narrow wal

ID: 1431576 • Letter: Y

Question

You are outside in a big, level field, in the midst of which stands a narrow wall, 33.4 m high. You are given a device that can launch a projectile, always with the same speed of 44.0 m/s.

a) first, you launch a porjectile from the top of the wall, at an angle of 72.3 degrees above the horizontal. How far from the base of the wall does the projectile land on the ground?(answer in m)

Next you launch another projectile form the top of the wall. After 8.3 seconds of flight, the projectile lands on the ground.

b) At what angle above the horizontal was the projectile launched this time? (answer in degrees)

c)How far from the base of the wall does the projectile land in this case? (answer in m)

Now you position the launcher on the ground, a distance of 5.8 m from the base of the wall, at an angle of 24.5 degrees above the horizontal.

d) how high above the ground does the projectile strike the wall?(answer in m)

e)Still positioned at the same distance 5.8 m from the base of the wall, what is the minimum launch angle with respect to the horizontal that will allow the prjectile to just make it over the top of the wall? ( answer in degrees)

f) what is the maximum distance from the bottom of the wall that you can position your launcher on the ground, such that its possible to make it over the wall? (answer in m)

Could you alos provide the formulas for each answer. Thank you!

Explanation / Answer

a) -33.4 = 44 * sin72.3*t - 4.9t2

       => t = 9.285 sec

     =>   far from base of wall = 44 * cos72.3 * 9.285

                                                = 124.21 m

b)    Here, -33.4 = 44 * sin(theta)*8.3 - 4.9*8.32

      => sin(theta) = 0.8328

    =>   angle above the horizontal   = 56.39 degrees

c)   far from the base of the wall =   44 * cos56.39 * 8.3

                                                    = 202.15 m

d)     here, time taken = 5.8/(44 *cos24.5)

                                     = 0.145 sec

    =>   high above the ground = 44*sin24.5*0.145 - 4.9 * 0.145 * 0.145

                                                   =   2.542 m

e)    Here, R = u2sin(2theta)/g

              and , h = u2sin2(theta)/2g

     =>    tan(theta) = 4 * 33.4/(5.8*2)

     =>   minimum launch angle   = 85 degrees

f)   maximum distance from the bottom = 44 * 44 * sin(2 * 45)/2*9.8

                                                              = 98.77 m

                                                  

                                 

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote