Consider the following inelastic collision. Two lumps of matter are moving direc
ID: 1432524 • Letter: C
Question
Consider the following inelastic collision. Two lumps of matter are moving directly toward each other. Each lump has a mass of 0.500 kg, and is moving at a speed of 0.910c. The two lumps collide and stick together. Answer the following questions, keeping in mind that relativistic effects cannot be neglected in this case.
What is the final speed, in terms of c, of the combined lump? ____________c
What is the final mass of the combined lump immediately after the collision, assuming that there has not yet been significant energy loss due to radiation or fragmentation? ______________kg
Explanation / Answer
Call the moving particle ‘M’, and the particle at rest ‘R’. (The composite particle is defined to be ‘C’.)
The momentum and energy of the particle at rest are
PR = 0 and ER = m
The momentum of the moving particle is
PM = mv/sqrt(1-v2) = 0.910m/sqrt(1-0.910^2) = 2.195m
And it’s energy is
EM = PM/v = (2.195m)/0.910 = 2.41m
For the composite particle, the conservation of energy implies that
EC= EM + ER = 2.41m + m = 3.41m
while the conservation of momentum implies that
PC=PM = 2.195m
The speed of the composite particle is
vC = PC/EC = (2.195m)/( 3.41m) = 0.6437
Thus vC = 0.6437c
The mass of the composite particle is given by the (positive) solution to
mC2 = EC2 - PC2 = (3.41m)^2 – (2.195m)^2
mC = 2.601m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.