A circular armature coil is used in a motor with a uniform magnetic field of 2.2
ID: 1432766 • Letter: A
Question
A circular armature coil is used in a motor with a uniform magnetic field of 2.20 T. The coil has a diameter 80 cm, a resistance of 25 , and generates a back emf of 90 VRMS when running a full speed under no load at the angular frequency A.
(A) At what angular frequency, B relative to A does the coil be need to be rotated to generate a back emf of 70 VRMS?
B = _______A
(B) If this motor is operating on 120 VRMS now with a load (e.g running a fan) and at the angular frequency A, how much current is flowing throught the motor?
______A
Explanation / Answer
part a )
70/90 = 0.778
wb = 0.778 wA
part b )
I = (120-90)/25
I = 1.2 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.