A 70-turn circular coil has diameter 4.3 cm and resistance 2.5 . This coil is pl
ID: 1434617 • Letter: A
Question
A 70-turn circular coil has diameter 4.3 cm and resistance 2.5 . This coil is placed inside a solenoid, with coil and solenoid axes aligned. The solenoid has 4900 turns of wire and is 28 cm long.
Part A
If the solenoid current increases steadily from 0 to 10 A in 2.3 s , find the induced emf in the coil.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
If the solenoid current increases steadily from 0 to 10 A in 2.3 s , find the induced current in the coil.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Here,
N = 70
radius , r = 4.3/2 = 2.15 cm
r = 0.0215 m
Resistance , R = 2.5 Ohm
part A)
induced emf in the coil = change in magnetic flux/time
induced emf in the coil = 70 * pi * 0.0215^2 * (4900/.28) * 4pi *10^-7 * (10/2.3)
induced emf in the coil = 0.00971 V
the induced emf in the coil is 0.00971 V
part B)
induced current = induced emf/R
induced current = 0.00971/2.5
induced current = 3.884 *10^-3 A
the induced current is 3.884 mA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.