A step-up transformer is designed to have an output voltage of 1800 V (rms) when
ID: 1434668 • Letter: A
Question
A step-up transformer is designed to have an output voltage of 1800 V (rms) when the primary is connect across a 120 V(rms) source, (a) If there are 100 turns in the primary windings how many turns are required in the secondary? (b) If the load secondary) resistance is 3600 ohm, What is the current in the primary, assuming ideal conditions (i.e., 100% efficiency)? (c) What is the effective resistance that the secondary load presents to the primary circuit? (d) How much power is supplied to the load?Explanation / Answer
(a)
Transformation ratio = V1/V2 = N1/N2
1800/120 = N1/100
N1 = 1500 turns
Turns reqired in the secondary, N1 = 1500 turns
(b)
V = I*R
I1 = V/R
I1 = 1800/3600
I1 = 0.5 A
Current in the Secondary, I1 = 0.5 A
Let Current in Primary, = I2.
I2/I1= E1/E2
I2/0.5 = 1800/120
I2 = 7.5 A
Current in Primary,I2 = 7.5 A
(c)
V = I*R
R = V/I
R = 120/7.5
R = 16 ohm
(d)
Power supplied to Load, = V*I
Power supplied to Load, = 1800*0.5
Power supplied to Load, = 900 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.