A step-up transformer is designed to have an output voltage of 2 200 V (rms) whe
ID: 1292176 • Letter: A
Question
A step-up transformer is designed to have an output voltage of 2 200 V (rms) when the primary is connected across a 110-V (rms) source.
(a) If the primary winding has exactly 82 turns, how many turns are required on the secondary?
turns
(b) If a load resistor across the secondary draws a current of 1.00 A, what is the current in the primary, assuming ideal conditions?
A
(c) If the transformer actually has an efficiency of 97.0%, what is the current in the primary when the secondary current is 1.20 A?
Explanation / Answer
A) E1/E2 = N1/N2..
N2 = N1*(E2/E1) = 82*(2200/110) = 1640 turns
B) for ideal tranformer
E1*I1 = E2*I2
I1 = E2*I2/E1 = (2200*1)/110 = 20 A
C) efficiency e= (E2*I2)*100/(E1*I1) .....
97/100 = (2200*1.2)/(110*I1)...
I1 = (2200*1.2)/(110*0.97) = 24.74 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.