A step-up transformer is designed to have an output voltage of 2 200 V (rms) whe
ID: 1863600 • Letter: A
Question
A step-up transformer is designed to have an output voltage of 2 200 V (rms) when the primary is connected across a 110-V (rms) source (a) If the primary winding has exactly 82 turns, how many turns are required on the secondary? turns (b) If a load resistor across the secondary draws a current of 1.40 A, what is the current in the primary, assuming ideal conditions? (c) If the transformer actually has an efficiency of 88.0%, what is the current in the primary when the secondary current is 1.20 A? Need Help? Read It Watch ItExplanation / Answer
Given,
Vs = 2200 ; vp = 110 V ; Np = 82 ; Ns = ?
a)We know that
Ns/Np = Vs/Vp =>Ns = (Vs/Vp)Np
Ns = (2200/110)82 = 1640
Hence, Ns = 1640 turns
b)We know that,
Vs/Vp = Ip/Is
Ip = (Vs/Vp)Is
Ip = (2200/110)1.4 = 28 A
Hence, Ip = 28 A
c)eta = 88% = 0.88
The current in the primary will be given by:
Ip = (Vs/eta)/Vp = (2200/0.88)/110 = 22.73 A
Hence, Ip = 22.73 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.