A step-up transformer is designed to have an output voltage of 2200 V (rms) when
ID: 1477268 • Letter: A
Question
A step-up transformer is designed to have an output voltage of 2200 V (rms) when the primary is connected across a 110 V (rms) source.
(a) If the primary winding has 78 turns, how many turns are required on the secondary?
_______ turns
(b) If a load resistor across the secondary draws a current of 1.10 A, what is the current in the primary, assuming ideal conditions?
________ A
(c) If the transformer actually has an efficiency of 98.0%, what is the current in the primary when the secondary current is 1.20 A?
________ A
Explanation / Answer
a)
use:
Ns/Np = Vs/Vp
Ns/78 = 2200/110
Ns = 1560 turns
Answer: 1560 turns
b)
use:
Ip/Is = Vs/Vp
Ip/1.1 = 2200/110
Ip = 22 A
Answer: 22 A
c)
If effeciency was 98 %, Vs = 1.2 A
Let Is for 100 % effeciency be I
98% of I =1.2
0.98*I =1.2
I = 1.2245 A
Ip/Is = Vs/Vp
Ip/1.2245 = 2200/110
Ip = 24.5 A
Answer: 24.5 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.