A particle moves in one-dimensional motion through a field for which the potenti
ID: 1436134 • Letter: A
Question
A particle moves in one-dimensional motion through a field for which the potential energy of the particle-field system is as shown below, where A = 0.150 eV nm^3 and B = 3.68 ev nm. U(x)=A/x^3 - B/x The shape of this function is shown in the figure below. Find the equilibrium position x_0 of the particle. Enter a number differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations, nm Determine the depth U_0 of this potential well. eV In moving along the * axis, what maximum force toward the negative * direction does the particle experience? nNExplanation / Answer
1)
x0 = sqrt(A/B) = 0.35 nm
2)
depth = 7 ev
3)
force = m*du/dx
= m*(-3*A/x^4 + B/x^2)
but m is not given
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.