When a softball player swings a bat, she accelerates it from rest to an angular
ID: 1438801 • Letter: W
Question
When a softball player swings a bat, she accelerates it from rest to an angular velocity of 12 radians per second in a time of 0.42 seconds, when it collides with the ball. What was the angular acceleration of the bat? Through what angle did the bat rotate during this time interval? What was the torque the player applied to the bat? Model the bat as a uniform rod with mass 1.2 kg and length 0.85 m. [l_rod = (1/3)ML^2] Calculate the linear velocity of bat at the point of contact with the ball, 0.5 m from the axis of rotation.Explanation / Answer
a)
Since it starts from rest initial angular velocity was zero i.e Wo=0 ,So from
W=Wo+alpha*t
12 =0+alpha*0.42
alpha =28.57 rad/sec2
b)
angular displacement
theta =Wt =12*0.42
theta =5.04 rad
if answer was needed in degrees
theta =5.04*180/pi =288.77o
c)
Moment of inertia
I=(1/3)ML2 =(1/3)*1.2*0.852 =0.289 Kg-m2
Torque
T=I*alpha =0.289*28.57
T=8.26 N-m
d)
Linear velocity
V=RW =0.5*12
V=6 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.