Consider the possibility of a new design for an electric train. The engine is dr
ID: 1438818 • Letter: C
Question
Consider the possibility of a new design for an electric train. The engine is driven by the force on a conducting axle due to the vertical component of Earth's magnetic field. Current is down one rail, through a conducting wheel, through the axle, through another conducting wheel, and then back to the source via the other rail.
(a) What current is needed to provide a modest 95 kN force? Take the vertical component of Earth's field to be 10 µT and the length of the axle to be 3.0 m.
A
(b) How much power would be lost for each ohm of resistance in the rails?
W
Explanation / Answer
A. Force = current*length*magnetic field
F = i*L*B
i = F/LB
i = 95000/3*10*10^-6 = 3.167*10^9 Amp.
B.
Power = i^2*R
R = 1 ohm
Power = (3.167*10^9)^2*1 = 1.0029*10^19 W
power = 1*10^19 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.