Consider the possibility of a new design for an electric train. Theengine is dri
ID: 1723600 • Letter: C
Question
Consider the possibility of a new design for an electric train. Theengine is driven by the force on a conducting axle due to thevertical component of Earth's magnetic field. Current is down onerail, through a conducting wheel, through the axle, through anotherconducting wheel, and then back to the source via the other rail. (a) What current is needed to provide a modest5 kN force? Take the vertical component ofEarth's field to be 10 µT and the length of the axle to be3.0 m.Enter anumber. 1 A
(b) How much power would be lost for each ohm of resistance in therails?
Enter anumber. 2 W (a) What current is needed to provide a modest5 kN force? Take the vertical component ofEarth's field to be 10 µT and the length of the axle to be3.0 m.
Enter anumber. 1 A
(b) How much power would be lost for each ohm of resistance in therails?
Enter anumber. 2 W Enter anumber. Enter anumber.
Explanation / Answer
force F = 5 kN = 5000 N magnetic field B = 10 * 10 ^ -6 T = 10 ^ -5 T length L = 3 m we know F = BiL from this current i = F / BL =1.66666* 10 ^ 8 A (b). Power lost for each ohm of resistance in the rails P = i ^ 2 = 2.77777* 10 ^ 16 WRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.